Chov a prodej burunduků

tel: +420 603 992 210
e-mail: janrehacek@seznam.cz

Chov burunduků

Burunduk a pampeliška

Potrava

Na svobodě žije burunduk převážně v jehličnatých lesích, které mu neposkytují ohromné zdroje potravy. Na potravu není burunduk náročný. Základ tvoří 50% směsi zrní (směs pro hlodavce) a 50% slunečnice. Dále by měl mít každý burunduk k dispozici nějaké dužnaté ovoce. Ideální je jablko. Z ovoce získává burunduk potřebnou tekutinu. Burunduk málokdy pije z napáječky, poněvadž vodu získává z ovoce.
Burunduk může dostávat i bukvice, žaludy, jeřabiny, pampelišky, salát a podobně. Já jim dávám i šišky. Celý den se pak baví tím, že louskají semínka.
Mláďata po odstavení milují Sunarku a Pribináčky. Jsou to pochoutky i pro dospělé jedince.



Pár burunduků

Ochočení

Burunduk je inteligentní, hravé, skotačivé a svobodomyslné zvířátko. Nikdy se neochočí úplně tak, že by se nechal kdykoliv vyndat z klece a hladit. Zkrotne ale jinak, po svém, po burundukovsku. Burunduka je dobré naučit, aby přiběhl na zamlaskání. Zamlaskejte a podejte mu z ruky pamlsek, třeba burský oříšek. Rychle to pochopí a pak na zamlaskání přiběhne.Je velmi zábavné otevřít mu klec a přivolat ho. Burunduk přiběhne, vezme si pamlsek a většinou si ho odnese zpět do klece. Potom ho můžete zavolat znovu. Burunduk se tím krásně zabaví. Toto je způsob, kterým ochočíte téměř každého burunduka- Je celkem lhostejno, jde-li o mládě po odstavení nebo o dospělé zvíře. (vždyť i divoká veverka v parku si nezřídka bere pamlsek od lidí téměř z ruky) jen to trvá různě dlouho.
Jakmile se burunduk vrací do klece, můžete ho kdykoliv nechat proběhnout po místnosti



klec

Klec

Pro domácí chov postačí klec následujících rozměrů: délka 80 centimetrů, šířka 60 centimetrů a výška rovněž 60 centimetrů. Klec může být pochopitelně i větší, ale výše uvedený rozměr klece stačí i pro pár.
Je dobré občas nechat veverky proběhnout. Do klece se burunduci vracejí sami. Oka klece by měla být velká maximálně 1,5 x 1,5 cm. Vhodné je do klece umístit budku. Budek může být i několik. Velmi vhodné je umístit do klece i větev nebo různé prolézačky.







mláďata burunduka

Odchov

Burunduci se v přírodě páří záhy po probuzení ze zimního spánku. Vzhledem k velkému areálu rozšíření je to v různou dobu. Jižní populace už je aktivní, zatímco severní populace ve stejnou dobu ještě hybernuje.
Po páření vždy oddělím samce do zvláštní klece, protože by s velkou pravděpodobností mláďata sežral.
Mláďata se rodí za 29 až 31 dní od páření. Ve vrhu bývá od dvou do pěti mláďat. Rodí se holá a slepá.
Jedenáctý den jim začíná růst jemná srst. Osmnáctý den otvírají oči.
Za 3 týdny začínají žrát i měkké krmivo (smetanový krém, naklíčenou pšenici, banán atd.)
V padesáti dnech jsou už schopna samostatného života a mohou být odstavena. K úplnému přirozenému odloučení od samice ale dochází až v 8 měsících.



albín burunduka

Genetika burunduků

Bílý burunduk je mutace, albín. Gen albino je recesivní. To znamená, že zkříží-li se bílý a proužkovaný burunduk, jejich potomstvo bude proužkované, ale ponese albino gen. Vzniknou tzv. heterozygotní zvířata. Pokud se takto vzniklý proužkovaný heterozygotní burunduk spáří s bílým, bude polovina vrhu bílá, druhá polovina mláďat budou heterozygotové. Spáří-li se dva proužkovaní heterozygotní burunduci, kteří nesou i albino gen, bude čtvrtina mláďat bílých, čtvrtina obyčejných a zbylá polovina heterických burunduků. V tomto případě ale nelze poznat, které zvíře je nositelem albino genu. Takové zvíře se pak označuje jako 66% hetero. Je-li nositelem albino genu, je nutné ověřit tzv. inspekčním odchovem a nakonec spářením heterického zvířete s proužkovaným klasickým burundukem dostanete potomstvo proužkované.
50% bude nositelem albino genu. Taková zvířata označujeme jako 50% hetero


Bílý burunduk

AKTUÁLNÍ NABÍDKA



V letošním ani příštím roce 2021 nebudu mít žádný odchov. Stránky slouží jako informační zdroj chovatelům zemních veverek.
Pro bližší informace mě kontaktujte na telefonním čísle: 603 992 210

burunduk
 © 2012 Jan Řeháček Všechna práva vyhrazena; design: Catosoft.cz
Partneři